We identify and protect products, people and premises!

Märgista

Toodete ja inimeste markeerimine

Kaitse

Töö- ja keskkonnaohutus

Etikettide lai maailm

Etikettidest rääkides tulevad esimesena automaatselt meelde meepurgile või šampoonipudelile kleebitud sildid, kuid meie jaoks asi sellega ei piirdu. Võid kindel olla, et mõni neist on alati lähedal, sest etikette leidub nii nutitelefonides, arvutites, autodes kui ka riietel. Seega on etiketimaailm väga lai, kuid neil kõigil on üks ja sama siht: kanda ja edastada informatsiooni. Ühisest eesmärgist hoolimata võivad need olla väga erinevad alustades suurusest ja värvist ning lõpetades materjali või liimiga. Seega ei saa öelda, et üks etikett on parem kui teine, vaid parem on märkida, et mingi etikett on sobivaim just etteantud tingimustesse.

Etikettide lai maailmNii on etiketi valikul esimeseks kriteeriumiks keskkond ja otstarve, kuna arvestada tuleb järgnevat:

  • sirgele pinnale ei sobi sama etikett, mis kumerale;
  • kaablite ja juhtmete markeeringud peavad olema pehmed, et vältida lahtikerimist;
  • elektroonikatööstuses kasutatavad etiketid peavad olema lisaks väikesele mõõdule tihti kuumakindlad või staatilist elektrit mittejuhtivad;
  • laoriiulite märgistus peab olema ainult puhastusvahendite kindel, keemiatööstuses on aga tähtis vastupidavus erinevatele kemikaalidele;
  • laborietiketid peavad säilima autoklaavist, külmikust või vedelast lämmastikust läbi käimisel;
  • välitingimustes on oluline vastupidavus UV-kiirgusele.

Võib ju mõelda, et kui kasutada tugeva liimiga UV-kindlat ning aastaid vastupidavat etiketti, siis see sobib kõikjale, kuid alati ei pruugi see nii olla. Näiteks on akendel ja muudel klaasidel, aga ka erinevatel nõudel, raamatutel jms kõige otstarbekam kasutada etiketti, mida on võimalik eemaldada ühes tükis ilma liimijälge jätmata. Pakkide saatmisel on tegelikult tähtis, et etikett ei tuleks lahti ning informatsioon säiliks loetavana paki kohalejõudmiseni. Seega ei ole seal juba rahaliselt mõistlik kasutada spetsiaalsetele tingimustele vastavaid pommikindlaid etikette.

GarantiikleebisedEdasi antav info ei pea olema ainult inimloetav tekst või masinloetav vöötkood – võimalusi ja lisafunktsioone on palju rohkem:

  • garantiikleebised, mis jätavad ära võtmisel jälje;
  • eemaldamisel purunevad või veekahjustust näitavad etiketid;
  • termomeeter-etiketid, mis mõõdavad ja näitavad seadme temperatuuri kogu elutsükli jooksul;
  • RFID-etiketid, mis edastavad vajalikku infot lisaks nähtavale ka raadiolainete abil, et jälgida kauba, materjalide ja töövahendite liikumist.

See kõik tähendab, et etiketi valikul on kõige silmatorkavamad omadused – värv, kuju, suurus – sageli just vähemtähtsad. Professionaalne märgistus on läbi mõeldud arvestades kleebitava pinna omadusi, keskkonnatingimusi, informatsiooni säilimise optimaalset eluiga jpm. Õige etikett õiges kohas ei vaja pidevat tähelepanu, kuid teeb täpselt seda, milleks see ette nähtud on: edastab vajalikku informatsiooni.

Järgmisel korral räägime lähemalt kaablitele kleebitavate etikettide laiast maailmast, miks ei saa kasutada jäikasid etikette ning mida üldse kaablimärgistuse puhul silmas pidada.

Hoia silm peal ka meie tegemistel LinkedIn’is!

Võta ühendust!